İL GENEL MECLİSİNİN GÖREV ve YETKİLERİ

Madde 10 - Il genel meclisinin görev ve yetkileri sunlardir:

a) Stratejik plan ile yatirim ve çalisma programlarini, il özel idaresi faaliyetlerini ve personelinin performans ölçütlerini görüsmek ve karara baglamak.

b) Bütçe ve kesinhesabi kabul etmek, bütçede kurumsal kodlama yapilan birimler ile fonksiyonel siniflandirmanin birinci düzeyleri arasinda aktarma yapmak.

c) Il çevre düzeni plani ile belediye sinirlari disindaki alanlarin imar planlarini görüsmek ve karara baglamak.

d) Borçlanmaya karar vermek.

e) Bütçe içi isletmeler ile Türk Ticaret Kanununa tabi ortakliklar kurulmasina veya bu ortakliklardan ayrilmaya, sermaye artisina ve gayrimenkul yatirim ortakligi kurulmasina karar vermek.

f) Tasinmaz mal alimina, satimina, trampa edilmesine, tahsisine, tahsis seklinin degistirilmesine veya tahsisli bir tasinmazin akar haline getirilmesine izin;
üç yildan fazla kiralanmasina ve süresi yirmibes yili geçmemek kaydiyla bunlar üzerinde sinirli ayni hak tesisine karar vermek.

g) Sartli bagislari kabul etmek.

h) Vergi, resim ve harç disinda kalan miktari besmilyardan yirmibesmilyar Türk Lirasina kadar ihtilaf konusu olan özel idare alacaklarinin anlasma ile tasfiyesine karar vermek.

i) Il özel idaresi adina imtiyaz verilmesine ve il özel idaresi yatirimlarinin yap-islet veya yap-islet-devret modeli ile yapilmasina, il özel idaresine ait sirket, isletme ve istiraklerin özellestirilmesine karar vermek.

j) Encümen üyeleri ile ihtisas komisyonlari üyelerini seçmek.

k) Il özel idaresi tarafindan çikarilacak yönetmelikleri kabul etmek.

l) Norm kadro çerçevesinde il özel idaresinin ve bagli kuruluslarinin kadrolarinin ihdas, iptal ve degistirilmesine karar vermek.

m) Yurt içindeki ve yurt disindaki mahalli idareler ve mahalli idare birlikleriyle karsilikli isbirligi yapilmasina karar vermek.

n) Diger mahalli idarelerle birlik kurulmasina, kurulmus birliklere katilmaya veya ayrilmaya karar vermek.

o) Il özel idaresine kanunlarla verilen görev ve hizmetler disinda kalan ve ilgililerin istegine bagli hizmetler için uygulanacak ücret tarifesini belirlemek.